CV

 

FILM

Queen Of Ice – Nordisk/Maipo Films/Subotica (Dir: Anne Sewitsky)
Return To Montauk –
Ziegler Films/Savage Films
(Dir: Volker Schloendorf) 
A Dangerous Fortune –
Constantin Tv/ Octogon Films (Dir: Christian Schwochow)
Faithful –
 Tribeca Productions (Dir: Paul Mazursky),
I Shot Andy Warhol – Samuel Goldwyn Co. (Dir: Mary Harron),
In Uncle Robert’s Footsteps – short (Dir: Myles Connell),
Forgiveness – Telwell Productions, short (Dirs: Jamie O’Neill / Barrie Dowdall)
Here Again – short (Dir: Sasha Meyerowitz),

TV


The BailoutTV3/Whitefriar Films (Dir: Conall Morrison)
AnCrisis Eile  TG4 (Dir: Charlie McCarthy)
Ripper Street – BBC (Dir: Andy Wilson)
Trivia – RTE (Dir: Tom Hall)
Exile in Hell – TG4/Ned Kelly Pictures (Dir: Barrie Dowdall)
Fair City – RTE (Dir: John Lynch)


THEATRE

WEST END

Stones in his Pockets, Duke of York’s Theatre & UK Tour (Dir: Ian McIlhinney,Writer: Marie Jones), Charlie Conlon
Alone It Stands, Duchess Theatre (Lane Productions)(Dir./Writer: John Breen), Tony Ward et al


IRELAND


Kings Of The Kilburn High Road
(Jimmy Murphy) Livin’ Dred (Dir: Padraic McIntyre) – Git 
Only An Apple (MacIntyre)Abbey Theatre(Dir: Selina Cartmell) -Sheridan*

The Resistible Rise of Arturo Ui (Brecht)Abbey Theatre(Dir: Jimmy Fay)- Giri
Big Love (Mee)Abbey Theatre(Dir: Selina Cartmell)- Leo
16 Possible Glimpses (Carr)Abbey Theatre (Dir: Wayne Jordan)- Alex
Macbeth (Shakespeare)Abbey Theatre (Dir: Jimmy Fay)- Ross

The Crucible (Miller) The Lyric Theatre, Belfast (Dir: Conall Morrison)-Rev. Parris
Slattery’s Sago Saga (Riordan)  Performance Corporation (Dir: Jo Mangan)- Tim Hartigan**
The Taming of the Shrew (Shakespeare) Rough Magic (Dir:Lynne Parker)- Grumio*
Belfry (Roche) Livin’ Dred/Ramor Theatre (Dir:Padraic McIntyre)- Father Pat*
The Field (Keane) Lane Productions (Dir: Joe Dowling)- Fr Murphy
Anything But Love (Coll) Belltable Arts Center (Dir: Joan Sheehy)- Ritchie
Wallace, Balfe and Mr Bunn (Farrell) Theatre Royal, Waterford (Dir: Ben Barnes)- Mr Bunn
The Wonderful World of Dissocia (Neilson) Calypso Productions (Dir: Bairbre Ni Chaoimh)- The Goat
Fr Mathew (McCarthy) Cork Opera House / Yew Tree Theatre (Dir:John Breen)- Fr Mathew
Salome (Wilde) The Gate Theatre, Dublin (Dir:Alan Stanford)- Jokanaan
Woyzeck (Buchner),  Corcadorca (Dir:Pat Kiernan)- Doctor/Barker
King Ubu (Jarry/Woods) Galway Arts Festival/Fineswine (Dir:Monica Frawley)- Pa Ubu
Woyzeck (Buchner) Rough Magic / Dublin Fringe (Dir:Matt Torney)- Woyzeck
Rashomon (Kurosawa) Everyman Palace Theatre (Dir:Geoff Gould)- The Samurai
Mrs Warren’s Profession (Shaw) Cork Opera House (Dir:John Breen)- Praed
Alice in Wonderland (Bourke-Kennedy), March Hare, Landmark Productions (Dir: Michael Barker-Caven),

**Nominated Best Actor
*Nominated Best Supporting Actor, Irish Times Theatre Awards


OFF-BROADWAY
Da (Leonard) Irish Repertory Theatre (Dir: Charlotte Moore) – Young Charlie
Lovechild (Stembridge) Irish Arts Centre (Dir: Nye Heron) – Neville
Public Enemy(Branagh)Irish Arts Centre (Dir: Nye Heron) – Robert Black


REGIONAL U.S.
The Factory Girls (McGuinness)Williamstown Theatre Festival ’99/Bay St Theatre (Dir: Nye Heron)- Rohan
Under Milk Wood (Thomas)Hartford Stage Co (Dir: Mark Lamos)- No Good Boyo
Butley (Gray)Stamford Centre for the Arts (Dir: Ugo Toppo) – Mr. Gardner


OFF-OFF-BROADWAY
Lovers (Friel) Irish Arts Centre (Dir: Nye Heron) – Joe
Harry and the Cannibals (Mosakowski) La Mama ETC (Dir: Susan Mosakowski) – McCoy
King Lear (Shakespeare) Gorilla Rep (Dir: Christopher Sanderson) – Edmund
Dracula (Stoker)New York Theatre Lab (Dir: Renee Soulie) –  Renfield


 

Comments are closed.